Home
 

Samos

Wielu turystów i Greków uważa, że wyspa, na  której urodzili się Pitagoras i bogini Hera jest najpiękniejszą wyspą na Morzu Egejskim. Samos to przede wszystkim podzwrotnikowy klimat, piękne krajobrazy wzbogacone winnicami, cyprysami, gajami oliwnymi oraz lasami z rzadko spotykaną odmianą sosny czarnej i kalabryjskiej. Na zboczach gór położone są malownicze wioski, a różnorodne plaże sprawiają, że wielu turystów za cel swojej podróży wybiera właśnie „zieloną wyspę”. W przepięknych dolinach na wiosnę kwitną orchidee, na zachodzie wyspy można podziwiać ciężko dostępne wąwozy, a dzikie góry z drugim pod względem wysokości szczytem Wysp Egejskich przyciągają miłośników niezwykłych widoków, podobnie jak ustronne plaże, do których można dostać się tylko na piechotę lub łodziami przyciągają amatorów sielanki i kąpieli słonecznych.

Wyspa Samos łączyła się kiedyś z Azją Mniejszą stałym lądem, niemniej po kataklizmach ery lodowcowej oderwała się od kontynentu i wznoszącego po przeciwnej stronie masywu Mikale. Obwód wyspy sięga 160 km, jej północne brzegi otoczone są z jednej strony wysokimi górami, a z drugiej szmaragdowym morzem z niebiańskimi plażami.
W starożytności na wyspie istniał ośrodek kultu bogini Hery – żony Zeusa, która według legendy urodziła się na Samos, a dziś wielu turystów chce zobaczyć jak to miejsce właściwie wygląda. Na wyspie również urodzili się i działali wielcy filozofowie tacy jak Pitagoras, Epikur czy Ezop, natomiast po czasach ich świetności i rządach Polikratesa nastąpił dziejowy upadek wyspy na skutek wzrostu potęgi starożytnych Aten. Żeglarze dalej wierzą w ducha Pitagorasa unoszącego się nad Samos, który objawia się ponad szczytem Kerkis i zawsze prowadzi ich do bezpiecznego portu. Po zakończeniu wojen perskich wyspa trafiła najpierw do Związku Morskiego Aten, a później w 84 r. p.n.e. do rzymskiej prowincji Azji. Ciężkie czasy nastały w XV w., kiedy urzędujący na wyspie Genueńczycy oddali ją piratom, a część mieszkańców uciekła przed najeźdźcami. W późniejszych okresach na wyspie zaczęli osiedlać się imigranci z różnych zakątków świata, do dzisiaj wyspa ma problem z określeniem tożsamości historycznej i kulturowej, przez co jest niezwykle różnorodna i atrakcyjna turystycznie, w wielu miejscowościach można na przykład usłyszeć nietypowy dla Grecji dialekt. Nazwy miejscowości to przydomki rodowe lub przymiotniki obcego pochodzenia, niemające nic wspólnego z tradycjami greckimi. W latach 20. XIX w. mieszkańcy wyspy walczyli jeszcze o swoją niepodległość, niemniej ulegli silniejszym Turkom, co w konsekwencji dzięki handlowi i wymianie towarów zaowocowało jej rozwojem. Po przyłączeniu do Grecji w 1912 r. wyspa ponownie przeżywała trudy okres, który został przerwany dzięki turystom, którzy tłumnie zaczęli odwiedzać jej piękne zakątki.

Stolicą wyspy i najważniejszym węzłem komunikacyjnym jest miejscowość Vathi, często mylona z nazwą Samos, położona na zielonych wzgórzach okalających malowniczą zatokę. Przyjemne spacery można odbywać po przestronnym bulwarze, urocze są również uliczki wokół ratusza prowadzące do dzielnicy Ano Vathi z białymi domami o czerwonych dachach. Największą turystyczną atrakcją miasteczka jest „kuros” – 5 metrowy posąg młodzieńca znajdujący się w miejscowym muzeum archeologicznym dysponującym jedną z ciekawszych kolekcji zabytków znalezionych w basenie Morza Egejskiego. Najlepsza baza noclegowa znajduje się w dzielnicy Katsouni, a życie nocne toczy się do późnych godzin niedaleko nabrzeża w kilku przytulnych tawernach i głośnych klubach. Turyści przybywający do Vathi nie zawiodą się, gdyż w okolicach kurortu jest kilka ciekawych miejsc kąpielowych. Najlepsze plaże to położona 2 km na północ od miasta żwirowa, dobrze zagospodarowana Gagou, drobno-kamienista Kerveli z tawerną na wschodnim wybrzeżu oraz 3-kilometrowa Mikali z jasnymi kamyczkami, parasolami, leżakami i możliwością wypożyczania sprzętu wodnego. W okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc kąpielowych, doskonale nadających się do snorkelingu, wystarczy tylko wybrać się na kilka godzin za miasto, by na urozmaiconym wybrzeżu znaleźć spokojne, ustronne miejsce idealnie nadające się do plażowania.

Kokkari – przepiękny kurort będący prężnie działającym ośrodkiem turystycznym, w którym turyści pragną wypoczywać dzięki malowniczemu położeniu na cyplu z kilkoma uroczymi zatoczkami. W wolnym czasie najlepiej wybrać się pieszymi szlakami na górę Ambelos, z której rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki, natomiast wczasowicze preferujący leżakowanie znajdą w kurorcie i okolicy wiele ciekawych miejsc. Najlepsze plaże do których można dotrzeć przyjemnym spacerem to żwirowa Lemonakia ulokowana w niezwykłej zatoce idealnie komponującej się z turkusowym morzem, piękna i łukowata Tzamadou ze żwirem i kamieniami na krańcach, wietrzna Tzabou i kamienista Avlakia. Plaże w Kokkari często reklamowane są jako idealne do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu, w wielu miejscach można wypożyczyć także wodne sprzęty umilające plażowanie.

Agios Konstandinos – niewielka miejscowość wypoczynkowa na północy wyspy z dobrą bazą noclegową, z której warto wyruszyć na wędrówki w głąb lądu. Turyści wypoczywający w tej miejscowości przeważnie korzystają z plaż rozkładających się w kierunku miejscowości Kokkari, z wybrzeżem doskonale nadającym się do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i snorkelingu.

Karlovassi – doskonały kurort i baza wypadowa na plaże położone w zachodniej części Samos. Miasteczko składa się z czterech dzielnic, z których najpiękniejsza jest Paleo Karlovassi ze starymi domami oraz wąskimi zaułkami ukrytymi za wzgórzem Agia Triada z urzekającym, białym kościołem. Niezwykły klimat miasteczka pozwala na wielogodzinne spacery po szerokich bulwarach obsadzonych palmami i odpoczynek na przestronnych placach z dostępem do wspaniałych restauracji serwujących najlepsze, greckie kulinaria, a także sklepów oferujących wyspiarskie pamiątki. Wypoczywać można w wielu hotelach o różnym standardzie, a turyści poszukujący dogodnych miejsc do plażowania nie będą zawiedzeni, gdyż w okolicy znajduje się wspaniała, piaszczysto-żwirowa plaża Potami położona 2 km na północ od miejskiego portu Limani, otoczona zalesionymi klifami nadającymi miejscu niezwykłego uroku (w okolicy można znaleźć ruiny bizantyjskiego fortu oraz niezwykły kościół Metamorfosis) oraz położona w skalistej zatoczce plaża Mikro Seitani z jasnym żwirem, wśród białych klifów i pieczar morskich – miejsce to idealnie nadaje się do nurkowania z maską. Kawałek dalej znajduje się najpiękniejsza plaża na wyspie Megalo Seitani, sąsiadująca z malowniczą okolicą wąwozu Kakoperato.

Marathokampos – ważny ośrodek administracyjny na wyspie z dostępem do portu Ormos Marathokampou z ładną żwirową plażą oraz letniska Votsalakia z długą, piaszczysto-żwirową plażą, delikatnie obmywaną przez szmaragdowe morze. W okolicy znajduje się wiele doskonałych miejsc noclegowych, z których można wybierać się w jeszcze dalej położone miejsca kąpielowe takie jak atrakcyjna, żwirowa plaża Aspres oraz plaża Psili Ammos z drobnym piaskiem i płytkim zejściem do morza, idealnie nadająca się dla rodzin z dziećmi. Dalej na południe znajduje się jeszcze kilka świetnych, piaszczysto-żwirowych plaż: Limnionas, Agios Ioannis, Plaka, Varsamo, na których można zapomnieć o całym świecie i wypoczywać w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody i lazurowego morza.

Ireon – nowoczesne letnisko z hotelami położonymi niedaleko morza i długą piaszczysto-żwirową plażą doskonale nadającą się do leżakowania. W miejscowości działa kilka niezłych tawern, a turyści wybierają ją jako doskonałą bazę do wycieczek w głąb wyspy. Można wypożyczyć tu również leżaki, parasole oraz sprzęty wodne.

Pithagorio – niezwykła miejscowość turystyczna z bogatą historią, wspaniałą bazą turystyczną i wieloma atrakcjami. Nazwę miejscowości nadano na cześć Pitagorasa, wielu turystów chwali sobie jej położenie nad niezwykle malowniczą, półokrągłą zatoką z najstarszym w basenie Morza Śródziemnego portem. Przystań odwiedza co roku kilka tysięcy jachtów, przez co jest niebagatelną atrakcją cieszącą oczy letników. Przesiadywać można godzinami w wielu tawernach okalających przystań i wsłuchiwać się w morskie opowieści płynące z różnych stron świata. W miasteczku dominuje stara zabudowa, malownicze uliczki oraz przestronne promenady spacerowe z restauracjami serwującymi owoce morza. Do najciekawszych zabytków należą XIX-wieczna Wieża Logothetisa z dawną warownią, antyczny teatr, łaźnie rzymskie, a także niezwykła atrakcja – tunel-akwedukt Efpalinio – najwybitniejszy przykład antycznej sztuki inżynieryjnej. Turyści najczęściej decydują się na Pithagorio ze względu na doskonałe miejsca noclegowe oraz niebywałe plaże: miejską plażę żwirową, zastawioną parasolami i leżakami, piaszczysto-żwirową plażę Potokaki na zachodzie oraz spokojną i piękną żwirkową Tsopela, otoczoną zielenią, delikatnie opadającą do przejrzystego morza. Po wschodniej stronie miasta można natomiast wypoczywać na piaszczysto-żwirowej Glikoryza oraz piaszczystej Psili Ammos z płytkim, morskim brzegiem doskonale nadającym się dla rodzin z dziećmi.

 

Opis pochodzi z merlinx.